Odpowiedz 
A w Rumunii podatki w dół VAT z 24% do 20%
09-12-2016, 21:23
Post: #1
A w Rumunii podatki w dół VAT z 24% do 20%
Rumuński parlament zlikwidował 102 opłaty administracyjne i podatkowe, w tym między innymi opłatę środowiskową za kupno używanego samochodu, jak również i opłatę radiowo- telewizyjną doliczaną do rachunku za prąd.

Jak wiadomo, wszystko ma swoje podłoże. Władze chcąc pokazać się wyborcom z jak najlepszej strony, postanowiły zrobić wszystko, aby tylko zdobyć uznanie, szacunek i oczywiście to, co najważniejsze- poparcie. Jak zyskać wsparcie, jeśli nie poprzez likwidację podatków? Ale aż ponad setki? To prawdziwe szaleństwa. Projekt ten zainicjował lider PSD Lipiu Dragnea. Za projektem zagłosowali posłowie wszystkich partii. Jak napisał rząd, władze chcą, by obywatelom żyło się lepiej, by większość ludzi znalazła się w klasie średniej, by wszystkim poprawiła się sytuacja materialna.

Wszyscy ci, którzy interesują się polityką zagraniczną wiedzą, że o podatkach w Rumunii już głośno było. Nie tak dawno, bo w styczniu tego roku obniżono stawkę VAT z 24% na 20%, mimo iż Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska były temu przeciwne. Patrząc wcześniej, w czerwcu 2015 roku obniżono VAT na żywność z 24% na 9%, zmniejszono również podatek dochodowy dla osób samozatrudnionych do 3% podatku CIT, dla firm zatrudniających jedną osobę do 2% czy zatrudniających dwie osoby 1%.

To, co w tym roku stało się w Rumunii spowodowało między innymi wzrost sprzedaży detalicznej, aż o 15,6%, porównując do roku wcześniejszego. Rząd rumuński osiągnął 11,1% wpływu do budżetu i uzyskał miliard euro nadwyżki, a więc wzrost aż o 19%.

Rumunia zrobiła coś, co wydawałoby się być niemożliwe do wykonania. Przeciwstawiając się wszystkiemu i wszystkim przede wszystkim krzykowi UE, likwidując ponad setkę podatków spowodowała, że podaje się ją dzisiaj jako dobry przykład potwierdzenie Krzywej Laffera. Co więcej, doprowadziła do sytuacji, że nastąpił w kraju tym największy wzrost gospodarczy na całym naszym kontynencie.

A w Polsce? U nas na razie zapowiedź obniżki CIT do 15%. Szkoda, że i nasz rząd nie chciałby zrobić nam takiej niespodzianki w postaci obniżki wprowadzonego "na chwilę" 23% Vatu która to chwila trwa do dziś. Ruszono kwotę wolną od podatku, na pewno zyskają na tym najbiedniejsi zarabiający do 6600 zł rocznie (więcej np. tutaj) Uszczelniono VAT i już są pierwsze większe wpływy do budżetu o około 400 milionów zł miesięcznie czyli jednak dało się a nie jak mówił pamiętny minister Rostowski że nie ma skąd wziąć... Warta wspomnienia jest też repolonizacja banków i odkupienie sprywatyzowanego za p. Balcerowicza Pekao SA z Włoskich rąk, fakt że wtedy sprzedaliśmy za 1,5 mld zł a teraz odkupiliśmy za 10 mld zł to tylko rachunek dla p. Balcerowicza niech się martwi skąd wziąć różnicę, może zapłaci z własnej kieszeni za ten "deal"?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-06-2017, 20:59
Post: #2
RE: A w Rumunii podatki w dół VAT z 24% do 20%
Szkoda, że u nas 23%...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości