Odpowiedz 
Inflacja w czerwcu najniższa w tym roku
16-07-2017, 19:31
Post: #1
Inflacja w czerwcu najniższa w tym roku
W czerwcu inflacja wyniosła 1,5% - oznacza to, że średnio o tyle wzrosły ceny w Polsce w ujęciu miesiąc do miesiąca. To najniższy wynik w 2017 roku.

Zdarzało się w tym roku, że inflacja przekraczała nawet 2% (w lutym: 2,13%). W maju wyniosła 1,9%, zatem czerwcowy wynik 1,7% to zdecydowane wyhamowanie trendu wzrostowego. Odwrót w tendencji nastąpił przy wskaźniku cen CPI, który do tej pory był dodatni, a w czerwcu spadł o 0,2% w porównaniu do maja. Analitycy przypisują taki wynik inflacji niższym cenom niektórych produktów żywnościowych, paliwa oraz zniesieniu opłat roamingowych. Zaznaczają też jednak, że sam spadek CPI nie wywołałby takiego zahamowania wzrostu, bez spadku inflacji bazowej.

W czerwcu rzeczywiście najbardziej poszły w dół ceny paliwa – o 4% w porównaniu do maja, a także odzieży i butów – o 1% miesiąc do miesiąca. Ceny żywności ogólnie nieznacznie podrożały – o 0,1% m/m. Przy czym wzrosły np. ceny tłuszczów zwierzęcych (o 1,2%), ryżu (o 1,1%), owoców (o 0,8%), mięsa (o 0,5%), pieczywa (o 0,3%), czekolady (o 0,2%). Spadły za to ceny warzyw (o 1,8%), mąki (o 0.9%), makaronów (o 0,7%), cukru (o 0,6%) i tłuszczów roślinnych (o 0,3%). Ceny napojów wzrosły o 0,3% m/m. Wśród kategorii największą podwyżkę zanotowała – co nie dziwi, bo zaczęły się wakacje – turystyka zorganizowana. Przeciętnie o 3,8% do góry w stosunku do maja, z czego o 6,6% zagraniczna, a o 1,1% krajowa. Kultura i rekreacja także podrożała o 1,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ceny książek podskoczyły o 2,3% m/m, a papierosów o 0,4% m/m.

Możliwe, że spadek wskaźnika CPI w czerwcu zapoczątkuje taki trend, który utrzyma się już do końca roku. Jednak wprowadzenie nowych opłat drogowych takie prognozy może uczynić pobożnymi życzeniami. Według ekspertów te opłaty mogą spowodować podbicie inflacji o 0,3% – 0,4% do końca roku.

Z takiego poziomu inflacji zadowolony wydaje się być Narodowy Bank Polski. Z ostatnio opublikowanej prognozy wynika, że tendencja wzrostowa wyhamowała, gwałtownych podwyżek nie będzie, a wszystko jest na dobrej drodze, by w 2019 roku inflacja wyniosła 2,5%. To cel inflacyjny według Rady Polityki Pieniężnej. Ceny będą więc rosnąć, ale powoli. Nie uświadczymy zatem w niedługim czasie podwyżki stóp procentowych, które są rekordowo niskie. Stopa referencyjna wynosi 1,5%. Dopóki jednak RPP uważa inflację za odpowiednią, na podwyżkę nie ma co liczyć.

Więcej można przeczytać na infobank.pl
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości