Odpowiedz 
Koniec lichwy w Polsce - Provident traci na wartości
18-12-2016, 0:42
Post: #1
Koniec lichwy w Polsce - Provident traci na wartości
Co dzieje się z Providentem? Czyżby ustawa antylichwiarska tak bardzo negatywnie wpłynęła na sytuację największego parabanku? Jak donoszą wiadomości, w Londynie w ciągu jednego dnia wartości akcji spadły prawie o 50%. Takiej sytuacji jeszcze nie było i z całą pewnością jest się czym przejmować. Prace Sejmu związane ze znacznymi ograniczeniami, jeśli chodzi o pożyczki pozabankowe dały do myślenia inwestorom. Bez wątpienia wyniki, jakie wykazał Provident mogą okazać się mieć duże znaczenie na całą firmę, niosąc dalej bardzo duże konsekwencje.

Wiemy to już nie od dziś, iż Resort Finansów ostro wziął się na kwestie dotyczące prowadzenia działalności pożyczkowych przez firmy pozabankowe i osoby prywatne. Duże grzywny, ogromne kary, a nawet więzienie. To właśnie grozi osobom, które nie będą przestrzegały przepisów. A te mówią jasno- koszty odsetkowe nie mogą przekroczyć 10% w skali roku. A to nie wszystko. Pojawić ma się bowiem wiele innych rzeczy, w tym między innymi limit pozaodsetkowych kosztów kredytu, który nie będzie mógł przekroczyć 75% jego wysokości.

Bez wątpienia sytuacja Provident nie wygląda najlepiej i jest się czego obawiać, jeśli chodzi o dalsze losy tej jednej z największych firm udzielających pożyczek. Już na tę chwilę pożyczka świąteczna mocno odbiega od tego, co ma być w ustawie. Gotówka, która przy zwrocie w jeden miesiąc ma być darmowa, a przy rozłożeniu jej na raty, RRSO wynosić ma 160%. Limit jest więc zdecydowanie wyższy, niż to, co mówi się w projekcie ustawy.

Na pewno dla większości firm, w tym również i dla Providenta takie zmiany, to drastyczny spadek przychodów i zysków. Chwilę wcześniej szacowano, iż spółka warta jest blisko 650mln funtów, a więc około 3,5 mld złotych. Na tę chwilę jest to kwota 366 funtów, a więc 2 mld złotych. Tak źle jeszcze nie było, a ma być coraz gorzej. Czyż miałby to być wielki koniec tego jakże wielkiego w swojej potędze pioniera pożyczkowego?

Więcej na ten temat można przeczytać na https://www.kredytnaklik.pl/50-procentow...rac-lichwe
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości