Na czym polega i jak działa kredyt na PIT? | Pożyczka bez zaświadczeń

Na czym polega i jak działa kredyt na PIT?

W większości przypadków próba zaciągnięcia kredytu wiąże się z koniecznością przebrnięcia przez szereg żmudnych formalności. Mogą one znacznie wydłużyć czas oczekiwania na kredyt, co jest ogromnym problemem w przypadku nagłej potrzeby pieniężnej. Bank jednak coraz częściej wychodzą klientom naprzeciw i przygotowują specjalne oferty, które częściowo rozwiązują ten problem. Rodzajem właśnie takiego kredytu jest kredyt na PIT – rozwiązanie znacznie przyspieszające cały proces przyznawania kredytu. Mogą go zaciągnąć zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

Na czym polega i jak działa kredyt na PIT?

Składanie wniosku o kredyt zazwyczaj wiąże się z wymogiem dostarczenia bankowi szeregu dokumentów, na podstawie których oceni zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Zdolność kredytowa jest zdolnością do spłaty zadłużenia w terminie wraz z wszelkimi odsetkami i kosztami dodatkowymi. Banki szacują ją na podstawie dochodów, wydatków, a także obecnych i przeszłych zadłużeń. Istotne mogą okazać się nawet takie czynniki jak wiek, wykształcenie czy forma zatrudnienia. W związku z tym klient zmuszony jest donosić do banku wyciągi z konta czy zaświadczenia o dochodach. Kredyt udzielany na podstawie rocznego zeznania podatkowego, czyli PITu, rozwiązuje ten problem. Znajduje się w nim szereg informacji dotyczących danej osoby, który pozwala ustalić jej orientacyjną zdolność kredytową szybko i bez dalszych formalności.

Ograniczenia kredytu na PIT

Niestety, tego typu kredyt ma też swoje wady i ograniczenia. Wiele zależy oczywiście od indywidualnej decyzji każdego z banków. Udzielanie kredytów na podstawie samego druku PIT jest dla banku bardziej ryzykowne, wobec czego niektóre instytucje bankowe udzielają ich na krótszy okres bądź niższą kwotę niż kredyty klasyczne. Poza tym jest to typ kredytu ograniczonego czasowo. Zazwyczaj najczęściej się słyszy o tego typu ofertach w okresie lutego i marca, kiedy to większość osób wypełnia swoje zeznania podatkowe. Jednak niektóre banki decydują się na dalsze udostępnianie oferty nawet w maju czy czerwcu.

Tego typu kredyt ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Z pewnością zachęcająca może być dla potencjalnych kredytobiorców wizja szybkiej decyzji na temat przyznania kredytu bez konieczności dostarczania bankowi szeregu dokumentów. Z drugiej strony często obwarowany jest dodatkowymi ograniczeniami i nie jest dostępny cały rok. Decyzję o tym, czy bardziej zależy mu na czasie czy na dobrych warunkach kredytu każdy powinien podjąć sam.

Dodaj komentarz