5 powodów na wpadanie w finansowe długi - TRUST.ORG.PL

5 powodów na wpadanie w finansowe długi

5 powodów na wpadanie w finansowe długi

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego niektórzy ludzie zadłużają się i sami skazują się na trudną sytuację finansową? Związek Banków Polskich postanowił prześwietlić temat oraz sprawdzić główne przyczyny zadłużeń Polaków.

NIEPOTRZEBNE RZECZY

Długi tworzą się kiedy kupujemy dobra konsumpcyjne, które wcale nam nie są potrzebne. Szczególnie sytuacja dotyczy zakupów sprzętów RGD i RTV. Wiele ludzi wyrzuca stary dobry sprzęt, na rzecz nowego. Niepotrzebnie. Najbardziej podatni na ten problem zadłużenia są „głowy rodziny”, znajdujące się w przedziale wiekowym 30-49 lat i legitymującym się wykształceniem zawodowym. Dodatkowo dochód w gospodarstwie domowym nie przekracza 550zł na osobę.

2. BRAK PLANOWANIA

Spory odsetek liczby osób, które są zadłużone nie planują swoich wydatków. Żyją z dnia na dzień i nie kontrolują sytuacji finansowej. W tym wypadku jest bardzo łatwe o długi. Osoby które wydają wzystkie dochody na bieżąco i nie zabezpieczają się na „czarną godzine”, popadają w długi o wiele szybciej.

3. ZADŁUŻENIA

Długi łatwo sobie stworzyć w momencie kiedy na bieżąco nie płacimy rachunków, opłat za telefon, czynszu, czy inne usługi. Kwoty nawarstwiają się, a rachunki kiedyś trzeba będzie i tak opłacić (być może jeszcze z dodatkowymi odsetkami). Jest to pierwszy krok do zadłużenia.

4. KREDYTY

Kolejną przyczyną jest tak zwane „życie na kredyt”. Ludzie więcej wydają, niż są w stanie zarobić. Trzeba nauczyć się kontrolować swoje finanse i żyć na poziomie który potrafimy sobie zapewnić. W innym wypadku możemy kiedyś obudzić się w powaznych tarapatach finansowych.

5. DŁUGI NA DŁUGI

Zjawisko to nazywa się spiralą zadłużenia. W momencie kiedy zaciągamy kredyt, aby spłacić długi to już nie jest dobrze. Warto w tym wypadku zastanowić się nad swoimi finansami i wziąć się w garść.

Jak wyjść z długów?

1. Przeanalizuj swoje długi, wydatki oraz przychody.
2. Ustal priorytety – co musisz spłacić, a co może poczekać (lub co nie jest Ci potrzebne do życia w tym miesiącu).
3. Postaraj się ograniczyć kredyty do minimum. W jaki sposób? Chociażby poprzez oszczędności. Postaraj się mniej wydawać, a oszczędności wykorzystaj na wcześniejszą spłatę kredytów.
4. Nie unikaj kontaktu z wierzycielami.

Dodaj komentarz