Ciemna Strona Pieniądza. - TRUST.ORG.PL

Ciemna Strona Pieniądza.

Mówi się, że nie dają szczęścia, lecz ciężko bez nich funkcjonować. Są nieodzownym elementem życia każdego z nas. Występują w różnych postaciach, towarzyszą nam przy najbardziej prozaicznych codziennych czynnościach. Za ich sprawą możemy zapewnić bliskim stabilność finansową, ubezpieczenie i poczucie bezpieczeństwa. O czym mowa? Pewnie już się domyślacie. Mamy na myśli oczywiście pieniądze. Handel za ich pomocą prowadzony był już od zarania dziejów. Pieniądze wtedy występowały w innej formie. Początkowo pieniądze zastępowały inne środki płatności, takie jak: zwierzęta, broń, plony rolne czy owoce. Mało kto wie, że pierwsze prawdziwe pieniądze powstały wiele lat przed naszą erą. Za ich twórców uznaje się Felicjan.

Obecnie na świecie możemy wyróżnić około 180 walut. Każde banknoty mają opracowaną specjalną taktykę zabezpieczenia przed fałszerstwami. Produkowane są one na specjalnym papierze, który wyposażony jest w znaki wodne i mikrodruki. Od kilku lat możemy zaobserwować spadek transakcji gotówkowych. Z biegiem czasu systematycznie tradycyjne płatności są zastępowane transakcjami mobilnymi. Możemy się zatem spodziewać, że kiedyś zastąpi ona całkowicie tradycyjne płatności. Chcielibyście poznać najciekawsze fakty związane z obrotem pieniędzmi? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy ciekawostki, o których na pewno nie słyszeliście. Miłego czytania!

1. Drugie życie gotówki.

Być może zastanawialiście się kiedyś co się dzieje z pieniędzmi, które nie nadają się już do użycia. Zauważmy, że banknoty w dalszym ciągu są produkowane z papieru. Oczywiście lepszej jakości, ale w dalszym ciągu pozostają papierowe. I tak jak wszystkie papierowe produkty, kiedyś się całkowicie zużywają. Mało kto wie, że zarówno monety jak i banknoty poddawane są recyklingowi. W jaki sposób? W przypadku monet, są one topione, a surowiec z nich powstały wykorzystywany jest do produkcji nowych monet. Natomiast banknoty mają nieco inne zastosowanie po wyjściu z obiegu. W większości przypadków przerabiane są na gnoty dachowe lub ekologiczne paliwo do kominka. Być może już spaliliście już kilka tysięcy złotych, będąc całkowicie nieświadomymi pochodzenia surowca.
Pamiętajcie również, że Narodowy Bank Polski wymienia we wszystkich swoich bankach w kraju zużyte banknoty i monety. Jeżeli posiadacie w domu odbarwione, przerwane, postrzępione czy brudne banknoty macie możliwość wymiany ich na nowe. Oczywiście zanim tak się stanie wszystkie pieniądze sprawdzane są pod względem autentyczności przez pracownika banku. Istnieją jeszcze pewne warunki, które należy spełniać, by odzyskać całkowitą wartość pieniądza. Przede wszystkim banknot musi być zachowany w takim stanie, by możliwe było rozpoznanie jego nominału. Tylko banknoty, które zachowały swój nienaganny wygląd w 75% zostają wymienione na banknoty o tej samej wartości. Jeżeli są one w o wiele gorszym stanie, otrzymamy tylko połowę ich wartości nominalnej. Finalnie, w obu przypadkach warto skorzystać z możliwości jaką daje nam Narodowy Bank Polski. Zapewne już nie raz spotkaliście się z sytuacją, gdy kasjer podczas Waszych zakupów miał wątpliwości co do danego banknotu ze względu na jego zły stan. Zgodnie z zasadą może on takiego banknotu od Was nie przyjąć, ponieważ istnieje obawa o jego autentyczność.

2. Fałszywi milionerzy.

Z pewnością słyszeliście w mediach o przypadkach fałszowania pieniędzy. Na pewno nie zdajecie sobie sprawy z tego, kiedy dokonano pierwszego takiego przestępstwa. Dokładnie trzy tysiące lat temu Polikrates, dłużnik Spartan, usiłując spłacić swoje należności, zajmował się podrabianiem złotych monet. Nie skończyło się to dla niego szczęśliwie – jego działanie doprowadziło do wojny, a finalnie stracił on z tego powodu życie. Takim właśnie sposobem fałszerstwo pieniędzy rozwinęło się na skalę ogólnoświatową i trwa do chwili obecnej. Stale zmieniają się tylko techniki tej procedury. Nie uległa wątpliwości, że jest to czyn niemoralny i nie zgodny z prawem, jednak trzeba zaznaczyć, że osoby, które ostatnimi laty trudniły się taką pracą starannie się do tego przygotowały. Oprócz chęci muszą charakteryzować się ponadprzeciętną inteligencją, charyzmą, talentem, świetnym wzrokiem oraz rewelacyjną spostrzegawczością. Warto zauważyć, że Polacy znajdują się w czołówce najlepszych fałszerzy banknotów. Nie istnieje możliwość szczegółowego ustalenia jaka ilość sfałszowanych pieniędzy realnie dostała się na polski rynek. Z pewnością możemy mówić w tym przypadku o milionach złotych. Największą fabryką produkującą nieprawdziwe banknoty była wytwórnia w podziemiach prywatnej posesji w Skarżysku-Kamiennej. Należy w tym przypadku wspomnieć o niebywałej pomysłowości przestępców. Ich czyny nie zaliczają się do chwalebnych, lecz ponieśli już za nie odpowiednią karę. Cały proceder został odkryty za pomocą obrotowej ściany, na pozór tradycyjnej zabudowy podziemnej. Za ową ścianą przestępcy dysponowali instalacją do uszlachetniania i produkcji banknotów. Pomieszczenie te służyło również do suszenia wyprodukowanych wcześniej pieniędzy.
Działalność Polaków w swojej historii nie ograniczała się jedynie do fałszowania polskich banknotów. Zasłynęli oni również z genialnej produkcji euro jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. W 2000 roku za sprawą obopólnej współpracy polskiej i niemieckiej policji udało się zlokalizować, a następnie zlikwidować podwarszawską wytwórnię brudnych pieniędzy. Imponująca na tamte lata suma okrytych pieniędzy gotowych do wypuszczenia na rynek na jakiś czas skutecznie odstraszyła potencjalnych fałszerzy. Inne znane przypadki największych fałszerstw pieniędzy swoje źródło mają również w innych państwach. Czynnikiem, który po części przyczynia się do odkrycia wytwórni są właśnie pieniądze. Nie uległa wątpliwości, że jest opłacalny interes, choć niezwykle ryzykowny. Często nadmiar pieniędzy i obnoszenie się z bogactwem w znacznym stopniu przyczyniało się do obserwacji policyjnych. Czy w takich przypadkach można powiedzieć, że zgubiły ich własne ambicje i chęć obnoszenia się ze swoim majątkiem?

3. Nieczyste fundusze.

Mimo, iż stopniowo przekonujemy się do płatności elektronicznych, tradycyjna forma pieniądza w dalszym ciągu istnieje i będzie dostępna jeszcze przez wiele lat. Praktycznie codziennie mamy styczność z milionami baterii i drobnoustrojów całkowicie nie zdając sobie z tego sprawy. Do najbrudniejszych przedmiotów codziennego użytku możemy zaliczyć między innymi: klucze, telefony komórkowe, najczęściej używane przybory kosmetyczne, koszyki sklepowe czy pieniądze. Mało kto wie, jak brudne są w rzeczywistości banknoty. Zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi, lecz w przypadku osób z obniżoną odpornością mogą stanowić nawet śmiertelne zagrożenie. Mogą się na nich znajdować bakterie gronkowca złocistego (wywołuje on wymioty, biegunki, spadki ciśnienia krwi, a w najgorszych wypadkach śmierć) czy pałeczki zapalenia płuc, czerwonki i zakażenia jeśli które są w stanie przetrwać na banknotach nawet kilka miesięcy. Co ciekawe, monety stanowią dla nas mniejsze zagrożenie od banknotów. Ze względu na obecność surowca miedzi w ich składzie czas wylęgania drobnoustrojów jest stosunkowo krótszy. Jak zatem chronić się i swoich najbliższych przed tym zagrożeniem? Odpowiedź nasuwa się sama. Przede wszystkim w dobie wszechogarniającego nas rozwoju technologicznego najlepszym sposobem jest zaprzestanie korzystania z transakcji gotówkowych. Jest to tendencja głównie zauważalna u ludzi młodych. Warto pamiętać, że osoby starsze mogą być przeciwne takim sposobom lub mogą sobie nie radzić z takim rozwojem techniki. Dlatego też warto im wytłumaczyć podstawowe zasady zachowania higieny w tej kwestii. Kluczowe może okazać się mycie rąk pod bieżącą wodą z mydłem lub środkiem antybakteryjnym przez minimum 30 sekund. Stanowczo również unikamy bezpośredniego kontaktu dzieci z pieniędzmi. Są one grupą, która jest szczególnie narażona na obecność bakterii i patogenów. Konsekwencje braku odpowiedzialności mogą być niezwykle poważne, zwłaszcza dla tak młodych organizmów.

Dodaj komentarz