Ile zarabia strażnik więzienny? - TRUST.ORG.PL

Ile zarabia strażnik więzienny?

<h2> Praca w służbach więziennych z pewnością wymaga przede wszystkim silnej psychiki i bardzo dużej odporności na stres, który jest codziennością w tym zawodzie. Każdy kto myśli że praca jest lekka i przyjemna jest w dużym błędzie i dość szybko powinien się przekonać jak brutalna jest prawda. Skazańcy są bardzo różni w swoim zachowaniu, dlatego nie należy klasyfikować ich wszystkich do statusu tzw. marginesu społecznego. Oczywiście są też tacy którzy odsiadywali wyrok za drobne przestępstwa i długotrwała resocjalizacja w przyszłości przyniesie spodziewane efekty. Są tam również wielokrotni mordercy i gwałciciele, którzy mogą chcieć próbować zrobić z takiego strażnika swoją kolejną ofiarę. Należy podkreślić fakt że wiele osób dopiero po trafieniu do zakładu karnego zdaje sobie sprawę z tego co zrobili i nie wszyscy tam dobrze znoszą to psychicznie. Udane i nieudane samobójstwa to jest tutaj chleb powszedni, dlatego dobry strażnik więzienny musi wyłączyć trzeźwe myślenie tak aby przetrwać na tym stanowisku i uniknąć długotrwałych i płatnych wizyt u psychologa, psychiatry lub na specjalnych terapiach grupowych. Wielu strażników przyznaje jednak że korzystają z tego typu wsparcia, tak aby zapomnieć o służbowych problemach w swoim zaciszu domowym. Dlatego też silna psychika jest warunkiem niezbędnym do tego, aby w miarę możliwości przetrwać na tym stanowisku. Jak mawia przysłowie służba nie drużba, stąd też trzeba poświęcić swoje życie kosztem pracy, która jest naprawdę bardzo wyniszczająca. Oczywiście może przynieść również mnóstwo satysfakcji, jeżeli strażnik jest stanu wolnego i może potraktować dom jak hotel, w którym może jedynie odpocząć fizycznie i psychicznie od trudów codziennej pracy.

<h2> Praca w służbach więziennych z pewnością wymaga również bardzo dużej cierpliwości na zaistniałe najbrutalniejsze wydarzenia w czasie pracy, które są przykrą codziennością w tym zawodzie. Każdy kto przekona się już na własne skórze jak brutalna jest prawda, powinien w przyszłości lepiej reagować na trudności w czasie pracy. Skazańcy po pewnym czasie również mogą zmienić swoje podejście do strażnika więziennego, w momentach kiedy pójdzie on im na rękę w niezbyt zgodnych z prawem sytuacjach. Oczywiście są tacy którzy po kilku latach odsiadki mogą dalej bardzo nieufnie podchodzić do pracujących tam ludzi, dlatego też dla własnego bezpieczeństwa przez cały czas odbywania służby należy stosować wobec wszystkich skazanych zasadę ograniczonego zaufania.

Jak zarabia strażnik więzienny?

Wielu ludzi na świecie wykonuje swoją pracę ze względów finansowych. Nie inaczej jest w przypadku strażnika więziennego, który pracując w niełatwych warunkach, chciałby chociaż mieć świadomość dobrze płatnej pracy. Co drugi funkcjonariusz tej służby może liczyć na zarobki rzędu od blisko czterech tysięcy złotych do nawet pięciu tysięcy ośmiu set złotych. Wszystko oczywiście zależy od wielu czynników, począwszy od doświadczenia i rodzaju zakładu karnego, skończywszy na liczbie przepracowanych godzin i nadgodzin w ciągu tygodnia miesiąca czy roku.

Podsumowując, warto dokładnie przemyśleć pracę w każdej służbie publicznej, począwszy od policji, straży pożarnej i służby więziennej, to każda praca niesie za sobą ogromne ryzyko utraty życia lub zdrowia. Wiedząc o tym jak wiele plusów i minusów przynosi taka praca, należy przeanalizować inne propozycje na rynku pracy jeżeli okazuje się że psychicznie ktoś nie pasuje do danej pracy. Nie wiadomo jak wygląda renta powypadkowa w przypadku uszczerbku na zdrowiu w czasy wykonywanej służby, jednak nie wydaje się aby była ona dostatecznie wysoka finansowo aby dla dożywotniego ekwiwalentu finansowego ryzykować swoim życiem lub zdrowiem.

Prawdziwe więzienne życie a scenariusze telewizyjne

Wielu ludzi buduje swoją wiedzę na temat pracy wszystkich służb porządkowych z wielu popularnych programów telewizyjnych i seriali emitowanych w polskich kanałach telewizyjnych. Do najpopularniejszych zagranicznych seriali telewizyjnych należy między innymi amerykański seriali Prison break, jednak raczej żaden przyszły funkcjonariusz nie powinien budować swojej zawodowej przyszłości na bazie scenariusza telewizyjnego. Wśród polskich produkcji o tematyce więziennej prawdopodobnie najpopularniejszym jest film Symetria z 2003 roku z Arkadiuszem Detmerem w roli głównej. Został on obsypany wieloma nagrodami i był on też pierwszym, który dogłębnie przedstawia więzienną codzienność z punktu widzenia niesłusznie skazanego głównego bohatera.

Dodaj komentarz