Jak nie popaść w długi? - TRUST.ORG.PL

Jak nie popaść w długi?

Sprawy finansowe zaprzątają głowy wielu Polaków. Choć zdecydowana większość osób w wieku produkcyjnym pracuje, to i tak, wielu z nich nie omijają problemy finansowe. Życie stawia nas przed różnymi wyzwaniami i zdarzeniami losowymi, na czym zwykle cierpi domowy budżet. Nie brakuje więc sytuacji, w których zastanawiamy się, czy nie zaciągnąć długów. Samo posiadanie kredytu do spłacenia, nie jest czymś nagannym, jednocześnie trzeba zawsze zachować rozwagę podczas pożyczania pieniędzy.

W jakich sytuacjach najczęściej się zadłużamy?

Każdy z nas może znaleźć się w położeniu, kiedy to będzie potrzebował pilnie pożyczyć pieniądze. Bardzo często stoją za tym zdarzenia losowe. Zwykle są to włamania, zalania mieszkania, wichura, pożar albo awaria dużego sprzętu AGD. Kolejną sytuacją, kiedy będzie potrzebna pożyczka jest utrata samochodu. Mnóstwo osób nie jest w stanie obyć się bez auta, bo dojeżdżają nim do pracy albo jest ono samo w sobie ich głównym narzędziem pracy. Kłopoty finansowe idą też w parze z problemami zdrowotnymi. Choroby zwykle pojawiają się nagle i bardzo często wymagają prywatnego leczenia, kosztownej rehabilitacji a niekiedy nawet wyjazdów zagranicznych. Pożyczać pieniądze często muszą także młodzi ludzie zaraz po ślubie, którzy pragną zdobyć stabilizację a nie mają na razie ku temu warunków. Częste okoliczności, kiedy Polacy sięgają po pożyczki, to konieczność zorganizowania przyjęcia weselnego, wyjazd turystyczny czy pożyczka na święta. Dość często zdarza się też, że osoby pracujące, muszą zaciągnąć pożyczkę na bieżące funkcjonowanie. Tak dzieje się wtedy, gdy mają akurat dużą kumulację wydatków w jednych czasie a bieżące dochody nie są w stanie ich pokryć w całości.

Kiedy warto zaciągać kredyty a kiedy lepiej się powstrzymać?

Eksperci od finansów, zalecają by kredyty zaciągać na cele inwestycyjne, natomiast unikać kredytów typowo konsumpcyjnych. Przez inwestycje rozumiemy nie tylko pożyczanie pieniędzy na działalność typowo biznesową ale także opłacenie kursu poszerzającego kwalifikacje, czy zakup sprzętu, dzięki któremu później będziemy mogli zarabiać. Jeśli zaś chodzi o zakupy typowo konsumpcyjne to mamy tutaj na myśli na przykład zakup telewizora na raty, mebli albo wycieczki do ciepłych krajów. Zdecydowanie sensowniej jest na takie cele powoli i systematycznie odkładać pieniądze i kupować za gotówkę. Cała trudność polega na umiejętności odraczania swojej przyjemności. Zupełnie inną kategorią kredytów są kredyty hipoteczne na zakup mieszkania lub domu, w którym mamy zamiar osobiście mieszkać. Przy tak drogich zakupach, trudno jest mówić o oszczędzaniu bo trwałoby to niesamowicie długo .

Zasady, które należy stosować aby nie wpaść w długi

Przed zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu, nawet tego małego, należy bardzo wnikliwie ocenić swoją sytuację. Trzeba realnie i obiektywnie spojrzeć na swoje dochody obecne oraz przyszłe. Nigdy nie należy zaciągać większych pożyczek niż aktualnie potrzebujemy. Bardzo złym pomysłem jest też zaciąganie kilku pożyczek naraz albo spłacanie jednego kredytu drugim. Jest to najprostsza droga do tego aby wpaść pętla zadłużeniową. Jeśli już mamy jakiś kredyt do spłacenia, to musimy nauczyć się pewnej dyscypliny finansowej. Przede wszystkim warto prowadzić budżet domowy, w którym będziemy zapisywać swoje dochody, zobowiązania i wydatki. Ktoś, kto jest zadłużony, powinien wziąć sobie do serca zasady oszczędzania w gospodarstwie domowym. Jednocześnie rata kredytu powinna być jednym z pierwszych wydatków, jakie uiszcza się po otrzymaniu dochodów.

Dodaj komentarz