Jak nie wpaść w wir zadłużenia? - TRUST.ORG.PL

Jak nie wpaść w wir zadłużenia?

Utrata płynności finansowej jest bardzo przykrym i trudnym doświadczeniem. Nie zawsze możemy bowiem pożyczyć pieniądze od rodziny. Nie zawsze też otrzymamy od banku zgodę na kolejny kredyt. Należałoby więc robić wszystko, aby nie wpaść w spiralę zobowiązań. Na szczęście, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Wystarczy kierować się jedynie kilkoma prostymi zasadami.

Nie żyj ponad stan

Każdy, komu zależy na uniknięciu problemów z płynnością finansową powinien pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie. Brzmi ona: nie żyj ponad stan. Jeżeli wydajemy więcej niż zarabiamy, kiedyś w końcu skończą nam się pieniądze. Życie ponad stan jest dla wielu osób kuszące, ale jest to jedynie perspektywa krótkiej radości. Warto mieć świadomość tego, że prędzej czy później będziemy musieli ponieść konsekwencje takiego stanu życia. Najlepiej byłoby więc dostosować swoje wydatki do aktualnych zarobków bądź zrobić wszystko, aby uzyskać podwyżkę. Niestety, czasami mimo dużych starań, perspektywa awansu jest bardzo odległa. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak uporządkowanie swoich wydatków. Zrezygnujmy z kosztownych imprez, ubrań czy rozrywek. Kupujmy w tańszych sklepach lub kupujmy mniej. Rozejrzyjmy się za tańszym mieszkaniem, jeżeli to opłacane obecnie jest zbyt kosztowne. Jeśli nie będziemy żyć ponad stan, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wpadnięcia w długi.

Gromadź oszczędności

Jeżeli chcemy uniknąć niewypłacalności z powodu zaciągniętych zobowiązań, powinniśmy również pamiętać o gromadzeniu oszczędności. Bez tego niemożliwe staje się uzyskanie tak zwanej poduszki finansowej. Oszczędności są więc niezbędne, jeżeli chcemy zabezpieczyć swoją przyszłość. Bardzo dobrze byłoby więc wyrobić w sobie nawyk regularnego przelewania części zarobionych pieniędzy na swoje konto oszczędnościowe. Doskonałym pomysłem będą także lokaty. Dzięki takim rozwiązaniom, będziemy mieli bufor bezpieczeństwa w razie chwilowej utraty płynności finansowej. Pamiętajmy o tym, że oszczędzanie może być na początku trudne. Z czasem jednak, bez wątpienia uda nam się wyrobić w sobie nawyk odkładania pieniędzy na przyszłość i na tak zwaną “czarną godzinę”. Ponadto, jeżeli posiadamy konto oszczędnościowe czy lokatę, mamy większe szanse na zaciągnięcie kredytu. Przydaje się to między innymi podczas budowy domu.

Spłacaj w terminie wszystkie zobowiązania

Każdy, kto chce uniknąć długów, powinien także w terminie spłacać wszystkie zaciągnięte zobowiązania. Jeżeli mamy więc kredyt bądź kredyty w kilku bankach, ustawmy sobie przypomnienia, dzięki którym nie zapomnimy o spłacie raty. Należy także w umówionym terminie zwracać pieniądze członkom rodziny oraz przyjaciołom. W przeciwnym bowiem razie, narażamy się na nieprzyjemności. Może na tym ucierpieć nasza relacja. Bardzo niekorzystne jest zwlekanie ze spłatą pożyczki w instytucjach parabankowych. Tak zwane “chwilówki” nie są wcale tak niebezpieczne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymagają spłacenia w terminie. W przeciwnym razie narażamy się na spore odsetki. Jeżeli z jakichś względów utraciliśmy jednak kontrolę nad regularną spłatą swoich zobowiązań, nie pozostaje nam nic innego jak konsolidacja. Kredyt konsolidacyjny jest wygodnym rozwiązaniem. Przede wszystkim, zyskujemy dzięki niemu spokój wewnętrzny. Warto także pamiętać o tym, aby zaciągać zobowiązania kredytowe tylko wówczas, gdy jest to absolutnie konieczne. Zaciąganie zobowiązań z błahych powodów może się bowiem bardzo niebezpiecznie skończyć.

Dodaj komentarz