Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Emerytury czy kredyty dla emerytów?
04-03-2018, 22:19
Post: #1
Emerytury czy kredyty dla emerytów?
Dziś chcielibyśmy zająć się tematem emerytur. W chwili obecnej w Polsce co czwarta osoba takim mianem jest określana. To, że dostaje się w naszym kraju marne pieniądze, wiemy nie od dziś. Dla wielu osób są to kwoty, które wydaje się w aptekach. A gdzie tu żyć? Dziś chcielibyśmy właśnie w tym temacie zaognić się nieco bardziej, sprawdzając co, ile, gdzie i jak.

Prawie 400 000 emerytów otrzymuje mniej, niż 920 zł brutto. Straszne, prawda? Na świadczenia takie wydaje się rocznie 210 mld złotych. Oczywiście kwota wydaje się być ogromna. Wychodzi w przeliczeniu, że na emeryta przypadać powinno 2131,70zł brutto miesięcznie. Gdzie więc ci emeryci, którzy tyle dostają?

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego z roku 2016 liczba emerytów wynosiła 8 mln 909 tysięcy osób. Było to około 23,2% całej populacji w Polsce. Około 934 000 osób pobierało świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, 109,6 tysiąca z Ministerstwa Obrony Narodowej, 23,9 tysiąca z Ministerstwa Sprawiedliwości, 149,7 tysiąca z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Każdy emeryt dostawał inne pieniądze, każda organizacja wypłaca też zupełnie inaczej.

Gdzie więc najlepiej? Kto daje najwięcej? Według danych z 2016 roku wynika, że wyższe wypłaty emerytalne uzyskuje się w ZUS, niż w KRUS. Na jedną osobę średnio wychodzi 2131,70zł brutto w ZUSie, dla rolników z KRUS, przeciętna emerytura równa jest kwocie 1210,30zł brutto. Najwięcej zaś można otrzymać z MON, MSWiA oraz MS. Tam przeciętna emerytura wynosi 3719,34zł brutto na jednego emeryta. Jest to kwota trzykrotnie wyższa, niż w przypadku osób z KRUS.

Różnice w wysokości zauważyć można również w zależności od tego, w jakim województwie mieszkamy, czy z faktu, że jesteśmy kobietami, czy też mężczyznami. Nie da się jednak ukryć, że przeciętny Kowalski, daleko jest od średniej kwoty emerytury w Polsce. Średnie niestety zawyżają ci najlepiej zarabiający. W 2016 roku połowa mężczyzn otrzymywała kwotę 2301,99zł brutto i 1590,68zł brutto połowa kobiet. Straszne jest jednak to, że 6% społeczeństwa emerytów dostało zaledwie 917,20zł brutto.

Chociaż Emeryt to dobry klient dla banku (będzie zawsze spłacał swoje zobowiązania poprzez stałe, pewne wpływy) to jednak w Polsce kredyty dla emerytów są dosyć niskie w porównaniu z krajami EU. Wygląda jakby banki bały sie o zdrowie 60-latków i nie dawały długoterminowych kredytów. Pamiętajmy że średnia życia się wydłuża i statystycznie chociaż jedno z małżeństwa emerytów spokojnie przekracza 70-tkę.

Dla porównania np. kredyty dla emerytów w Niemczech czy Szwajcarii sa łatwiej dostępne a emerytury wyższe, np. tutaj mamy takie zestawienie:
http://www.kredite-darlehen-von-privat.c...e-das-geht

Strach pomyśleć, co będzie za kilka lat, jeśli kwoty emerytur wciąż spadają. Ci, którzy są wysoko postawieni, okresu emerytalnego obawiać się nie muszą. Ci zaś, którzy zarabiają najniższą krajową, zapewne już zastanawiają się nad tym, czy emeryturę wydadzą w aptece, u lekarza, czy w sklepie z bułkami. Straszne, ale prawdziwe!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości