Kredyt refinansowy – co oferuje i kto może z niego skorzystać?

Kredyt refinansowy – co oferuje i kto może z niego skorzystać?

15 września, 2020 0 przez Redakcja

Kredyt hipoteczny zaciąga się najczęściej na wiele. To zawsze wiąże się z ryzykiem. W tym okresie rynek finansowy może się bowiem zmienić. Może się okazać, że po kilku latach banki będą oferować kredyty hipoteczne na znacznie atrakcyjniejszych warunkach. Wówczas warto pomyśleć o refinansowaniu kredytu.

Czym jest kredyt refinansowy?

Kredyt refinansowy często mylony jest z kredytem konsolidacyjnym. Tymczasem wiedzieć trzeba, że są to dwa zupełnie inne produkty finansowe.

Kredy konsolidacyjny polega na zamianie kilku różnych zobowiązań na jeden kredyt. Natomiast refinansowanie kredytu polega na jego przeniesieniu z jednego banku do drugiego. Celem jest uzyskanie lepszych warunków spłaty kredytu.

Dla kogo kredyt refinansowy?

Z kredytu refinansowego skorzystać mogą osoby posiadające kredyt hipoteczny. Jak wspomniano, refinansowanie kredytu polega na przeniesieniu kredytu hipotecznego ze swojego obecnego banku do innego, który oferuje atrakcyjniejsze warunki kredytowe.

Jest to oferta, z której najczęściej korzystają po prostu osoby, które nie są zbyt zadowolone z obecnych warunków kredytowych, a jednocześnie zauważają, że konkurencyjne banki oferują lepsze warunki.

Kiedy refinansowanie kredytu się opłaca?

Refinansowanie kredytów cieszy się sporą popularnością. Daje bowiem kredytodawcom możliwość obniżenia miesięcznych rat kredytu. Na wysokość raty wpływają głównie trzy czynniki. Mowa tu o stopie procentowej, WIBOR M3 oraz marża bankowa.

Refinansowanie kredytu daje możliwość wynegocjowania mniejszej marży bankowej. Dzięki temu miesięczne zobowiązanie kredytowe może ulec znacznemu zmniejszeniu. Warto zatem posiadając kredyt hipoteczny co jakiś czas sprawdzać i porównywać oferty innych banków.

Na co zwrócić uwagę refinansując kredyt?

Warto podkreślić, że decyzja o refinansowaniu kredytu musi być dokładnie przemyślana. Nie może być to decyzja pochopna. Nawet jeśli aktualnie nie jest się zadowolonym z warunków swojego kredytu. Wszystko po to, aby ostatecznie nie okazało się, że decyzja ta wcale nie była korzystna. Przede wszystkim uwagę zwrócić należy na wszystkie opłaty związane z refinansowaniem kredytu.

Przykładem może być tu prowizja banku oraz koszty ubezpieczenia nowego kredytu. Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich tych aspektów okaże się, że kredyt refinansowy jest rzeczywiście korzystny, wówczas można zdecydować się na podpisanie nowej umowy. Refinansowanie kredytu to atrakcyjne i korzystne rozwiązanie dla wielu posiadaczy kredytów hipotecznych. Pamiętać jednak trzeba, aby każdą ofertę dokładnie przeanalizować.