Kredyt hipoteczny kalkulator rat - do czego służy i jak z niego korzystać?

Kredyt hipoteczny kalkulator rat

Chociaż oprocentowanie kredytów hipotecznych jest z reguły niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych, to raty tego typu zobowiązań często są dla kredytobiorców jednym z największych comiesięcznych wydatków. Wynika to z faktu, że w ramach kredytów hipotecznych pożycza się zazwyczaj co najmniej kilkaset tysięcy złotych.

Wszystko to sprawia, że przed zaciągnięciem kredytu ważne jest, aby wiedzieć, ile będzie wynosiła jego rata (w przybliżeniu – kredyty hipoteczne najczęściej udzielane są ze zmiennym oprocentowaniem, więc nie zawsze będzie ona taka sama). Pomóc może w tym specjalny kalkulator rat. Jak on działa i czy warto z niego korzystać? Doradzamy!

Jak działa kalkulator rat kredytu hipotecznego i czy warto z niego korzystać?

W teorii można spróbować samodzielnie obliczyć wysokość rat kredytu hipotecznego, czy to za pomocą kalkulatora, czy kartki i długopisu, ale nie jest to zbyt wygodna opcja. Z tego względu powstały specjalne kalkulatory rat kredytu. Działają one na stosunkowo prostej zasadzie – wystarczy wprowadzić kluczowe dane dotyczące danego zobowiązania, w kalkulator błyskawicznie wygeneruje wynik.

Jak już wspomniano powyżej, wyniki przedstawione przez taki kalkulator trzeba potraktować jako kwotę szacunkową, z uwagi na fakt, że poszczególne raty mogą być wyższe lub niższe w zależności od aktualnej stawki WIBOR. Mimo to warto korzystać z tego typu narzędzi, ponieważ oszczędzają one sporo czasu i wysiłku, a przy tym są bardzo użyteczne.

Dzięki nim można precyzyjniej określić, czy będzie nas stać na terminową spłatę zobowiązania, czy też nie. Jest to istotne w przypadku każdego typu kredytu, natomiast nie da się ukryć, że, z uwagi na wysokość rat kredytów hipotecznych, mogą one sprawiać największe problemy. Dlatego też kluczowe jest, aby poznać wysokość rat, chociażby przybliżoną, przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Co zrobić, żeby nie przepłacić na kredycie hipotecznym?

Na ostateczny koszt kredytu hipotecznego składa się wiele różnych czynników, takich jak oprocentowanie, prowizja, opłaty dodatkowe, okres spłaty czy kwota zobowiązania. W przypadku oprocentowania zmiennego ono również łączy w sobie dwa elementy, a mianowicie stopę WIBOR, a także marżę (zależną od banku).

Poszczególne oferty kredytów hipotecznych często wyglądają bardzo podobnie, ale w rzeczywistości ostateczny koszt takich zobowiązań znacząco się różni. Dlatego też, aby nie przepłacić na kredycie hipotecznym, warto skorzystać z usług wykwalifikowanych ekspertów, takich jak Multikredyt.pl. Porównają oni dostępne oferty kredytów, wyselekcjonują te najlepsze i będą przeprowadzać negocjacje z bankami, tym samym zapewniając korzystne warunki spłaty przy minimalnym wysiłku ze strony kredytobiorcy.

Dodaj komentarz