
Czy leasing się opłaca?
17 grudnia, 2019Każdy przedsiębiorca zna z pewnością słowo leasing. Ta forma finansowania jest niezwykle popularna, zarówno wśród małych, jak i średnich czy dużych firm. Tylko czy ta forma finansowania jest rzeczywiście opłacalna? Co w takim razie z kredytem? Leasing czy kredyt – co jest bardziej korzystne?
Na czym polega leasing?
Leasing pozwala na wynajęcie na przykład pojazdów, maszyn czy sprzętów elektronicznych (smartfonów, laptopów, komputerów) na określony czas z opcją pierwokupu po niższej cenie. Wobec tego przedsiębiorca może przykładowo wynająć na dwa lata samochód, co miesiąc płacić raty na poczet leasingu, a po upływie tego czasu wykupić ten samochód po atrakcyjnej cenie (jednak nie ma takiego obowiązku).
Często wymagany jest na samym początku wkład własny o wysokości 10 lub 20% przedmiotu leasingu, ale zdarzają się też przypadki, kiedy wkład własny nie jest konieczny.
Maszyny, pojazdy czy sprzęt elektroniczny potrafią być bardzo kosztowne, a przy tym niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zakup ich za gotówkę, zwłaszcza na początku istnienia firmy, może być zbyt dużym wydatkiem. Dlatego też leasing cieszy się tak olbrzymią popularnością.
Leasing – czy jest opłacalny?
Warto w pierwszej kolejności wspomnieć, że całą ratę leasingu (jak i opłatę wstępną, jeśli taka zaistniała) można potraktować jako koszt uzyskania przychodu i odliczyć od podatku dochodowego.
Dzięki temu w praktyce leasing może się nam całkowicie zwrócić w formie mniejszego podatku dochodowego do zapłaty. Nie da się więc ukryć, że jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.
Co wybrać – leasing czy kredyt?
Często przedsiębiorcy stoją przed następującym dylematem: leasing czy kredyt – co wybrać? Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, które warto rozważyć.
Co ważne, na leasing mogą liczyć nie tylko firmy ze sporym stażem, ale także te, które dopiero niedawno zostały założone. Z kolei banki mogą od kredytobiorców wymagać co najmniej 6-miesięcznego stażu, jeśli nie rocznego lub dwuletniego.
Leasingodawcy ponadto przykładają znacznie mniejszą uwagę do zdolności kredytowej firmy. Oczywiście, głęboko zadłużona firma może mieć problem z otrzymaniem leasingu, ale w przypadku kredytów wymagania są zawsze znacznie bardziej surowe.
Kredyty mają przewagę nad leasingami w tym zakresie, że można je rozciągnąć na znacznie dłuższy okres, co wiąże się także z mniejszymi ratami. Leasing będzie wobec tego zazwyczaj droższy.
W większości przypadków lepiej sprawdzi się leasing czy kredyt, ale jeśli mamy odpowiednią zdolność kredytową i potrzebujemy bardziej długoterminowego zobowiązania, warto zamiast tego rozważyć tradycyjny kredyt dla firm.