Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych: co warto o tym wiedzieć?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych: co warto o tym wiedzieć?

Konsolidacja istniejących zobowiązań pożyczkowych lub kredytowych to wysoce pożyteczne narzędzie, które oferuje realną szansę zmniejszenia miesięcznych kosztów obsługi długi.

W ten sposób konsument uzyskuje finansowy oddech, dzięki któremu łatwiej jest mi regulować istniejące zobowiązania. Co więcej, kredyt konsolidacyjny dla osób posiadających zadłużenie to także znakomita opcja, która skutecznie chroni przed popadnięciem w tak zwaną spiralę zadłużenia.

Co jednak przede wszystkim warto wiedzieć na temat kredytów konsolidacyjnych dla osób zadłużonych? Gdzie szukać tego rodzaju rozwiązań oraz jaki jest mechanizm ich działania? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Czym jest i jak działa kredyt konsolidacyjny dla osób zadłużonych?

Standardowo pojęcie kredytu konsolidacyjnego kojarzy się przede wszystkim z usługami świadczonymi przez instytucje bankowe. Co więcej, w świetle obecnego prawa to właśnie tylko i wyłącznie banki mogą udzielać typowych kredytów na konsolidację (to samo zresztą tyczy się na przykład kredytów hipotecznych).

Czy jednak oznacza to, że w praktyce kredyt konsolidacyjny faktycznie będzie dostępny tylko i wyłącznie w ofercie banku? Niekoniecznie. Należy bowiem w tej kwestii wprowadzić rozróżnienie pomiędzy stanem teoretycznym (określanym przez prawo) a stanem faktycznym. W sensie faktycznym kredyty konsolidacyjne znajdziemy zarówno w ofercie banków, jak też w ofertach wielu instytucji pożyczkowych.

Należy jednocześnie zdawać sobie sprawę z faktu, że przykładowo konsolidacja chwilówek w instytucji pożyczkowej będzie działać według nieco odmiennej mechaniki, niż ma to miejsce w przypadku typowego kredytu konsolidacyjnego, który jest udzielany przez bank.

Na czym polega pozabankowy kredyt konsolidacyjny?

Jak doskonale wiadomo, w przypadku kredytów konsolidacyjnych udzielanych przez banki mamy do czynienia ze scaleniem kilku istniejących zobowiązań w jeden większy kredyt konsolidacyjny, spłacany na nowych warunkach oraz w jednej racie miesięcznej. W tym wypadku istniejące zobowiązania zostają więc przeniesione do nowego pożyczkodawcy.

W odniesieniu do pozabankowych pożyczek konsolidacyjnych mechanizm działania będzie jednak prezentować się nieco odmiennie. W tym wypadku składamy wniosek o przyznanie nowej pożyczki w takiej kwocie, która pozwoli nam na spłatę istniejących zobowiązań. Suma pożyczki konsolidacyjnej jest wypłacana na nasze konto bankowe.

Z poziomu rachunku bankowego dokonujemy spłaty wcześniejszych zobowiązań, a więc na przykład chwilówek, pozabankowych pożyczek ratalnych lub też kredytów bankowych. W ten sposób regulujemy poprzednie długi, zastępując je właśnie pozabankową pożyczką na konsolidację, którą od tej pory będziemy spłacać w ratach miesięcznych na rzecz nowego pożyczkodawcy.

Czy pozabankowa pożyczka konsolidacyjna jest dostępna również dla osób zadłużonych?

Odpowiedź brzmi: tak. Oprócz innego mechanizmu działania, pozabankowe pożyczki konsolidacyjne różnią się od kredytów udzielanych przez banki także pod względem rygorów, jakie musi spełniać potencjalny pożyczkobiorca.

Firmy pożyczkowe w tym zakresie co do zasady udzielają finansowania także tym klientom, którzy na przykład znajdują się w trudnym położeniu ekonomicznym, mają negatywną historię kredytową w określonych rejestrach i tak dalej.

Należy przy tym pamiętać, że ocena zdolności kredytowej w przypadku wnioskowania o pozabankową pożyczkę konsolidacyjną zawsze będzie mieć charakter wysoce indywidualny. Oznacza to, że decyzja o przyznaniu nam takiej pożyczki zostanie podjęcia w oparciu o szczegółową analizę naszej realnej wydolności finansowej.

Dodaj komentarz